NOWOCZESNE LECZENIE ORTODONTYCZNE
W naszym gabinecie obejmujemy opieką ortodontyczną zarówno pacjentów w wieku rozwojowym – dzieci i młodzież, jak i pacjentów dorosłych. Wykwalifikowany ortodonta zdiagnozuje i wyleczy wszelkie nieprawidłowości w obrębie zgryzu i twarzy. Dla każdego Pacjenta przed założeniem aparatu stałego bądź ruchomego, przygotowywany jest szczegółowy, spersonalizowany plan leczenia ortodontycznego. Do wykonania indywidualnego planu leczenia konieczne jest wykonanie zdjęć RTG (najczęściej pantomogram i zdjęcie tele boczne głowy), pobranie wycisków szczęki i żuchwy na podstawie których zostaną wykonane modele diagnostyczne potocznie nazywanymi wyciskami, dodatkowo można wykonać zdjęcia fotograficzne rysów twarzy jak i zdjęcie wewnątrzustne zgryzu.
Ortodoncja zajmuje się leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych. Leczenie ortodontyczne wpływa nie tylko na właściwe stosunki międzyzębowe, lecz także na proporcje dolnego i środkowego odcinka twarzy. Wady zgryzu mogą bowiem powodować choroby przyzębia, utrudniają też dokładne czyszczenie zębów, co z kolei sprzyja powstawaniu i rozwojowi próchnicy.
Pracujemy wykorzystując materiały cenionych, wiodących firm ortodontycznych na świecie. To zapewnia naszym pacjentom odpowiednią jakość świadczonych usług, leczenie na najwyższym światowym poziomie z wykorzystaniem najnowszych technologii.
Etapy leczenia ortodontycznego
Pierwsza wizyta
Celem pierwszej wizyty jest rozpoznanie potrzeb pacjenta oraz, jeżeli są wskazania, wykonanie podstawowych badań. Na tej wizycie powiedz, jakie są twoje oczekiwania, co konkretnie ci się nie podoba w twoim uzębieniu lub wyglądzie twarzy. Czy jest to np. przechylony ząb, czy też cofnięta bródka, stłoczenia w którymś łuku zębowym, a może chodzi o obecność szpar?
Podstawowe badania:
- gipsowe modele diagnostyczne
- fotografie wewnątrz- i zewnątrzustne – do analizy rysów twarzy, estetyki uśmiechu, stanu tkanek miękkich
- zdjęcie pantomograficzne – do oceny stanu korzeni, zawiązków zębów i innych struktur kostnych
- zdjęcie cefalometryczne – do ustalenia relacji między strukturami kostnymi, zębami i tkankami miękkimi
Wszystkie niezbędne badania diagnostyczne i analizy wykonuję na miejscu.
Na podstawie tych danych jestem w stanie zdiagnozować wadę i zaplanować jej leczenie.
Druga wizyta
Omówienie z pacjentem planu leczenia, czasu i kosztów.
Na tej wizycie w przystępny sposób staram się wyjaśnić w jaki sposób mogę rozwiązać konkretne problemy pacjenta. Zdarza się, że nie zawsze wszystkie życzenia mogą być spełnione. Dotyczy to zwłaszcza osób dorosłych. Ważne jest, abyś wiedział, które z oczekiwań mogą być zrealizowane, a które nie, ponieważ musimy liczyć się z ograniczeniami anatomicznymi i biomechanicznymi. W takich sytuacjach często z pomocą przychodzą dodatkowe zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej, protetyki i chirurgii przyzębia.
Często spotykam się z przekonaniem, że aparat po założeniu na zęby działa automatycznie i leczy wadę od początku do końca, wymagając tylko okresowej kontroli. Nic bardziej mylnego. Aparat jest tylko narzędziem w rękach lekarza, wymaga systematycznej aktywacji, aby proces leczenia przebiegał w odpowiednim kierunku. Wizyty aktywacyjne muszą odbywać się co 4-6 tygodni.
Standardowe leczenie ortodontyczne trwa 2 lata +/- 6 miesięcy pod warunkiem zachowania regularności wizyt. Ten okres może ulec wydłużeniu, jeśli nastąpi nieprzewidziany niekorzystny wzrost, jeżeli sprowadzane są zęby zatrzymane lub leczone są ciężkie wady morfologiczne. Na długość leczenia ma także wpływ indywidualna podatność tkanek, współpraca pacjenta (noszenie wyciągów, wzmożona ostrożność przy jedzeniu i codziennym funkcjonowaniu). Niezwykle ważne podczas leczenia jest zachowanie idealnej higieny – czyszczenie zębów szczoteczką po każdym posiłku (dłużej niż zwykle), oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych.
Po leczeniu aktywnym następuje faza retencyjna. W celu utrzymania pozycji zębów wymagane jest noszenie indywidualnie wykonanych retainerów.
Każdy przypadek leczenia ortodontycznego jest indywidualny. Jego przebieg uzależniony jest od wielu czynników, czas trwania, rodzaje potrzebnych aparatów są różne, a co za tym idzie ostateczne koszty również.